Derékfájás, derékfájdalom ellen - Salonpas tapasz

A hirtelen kialakuló derékfájdalom az egyik leggyakoribb kórkép, azonban legtöbbször maradéktalanul meggyógyítható. Hogyan érdemes kezelni, és mit tehetünk a megelőzése érdekében?

A hirtelen kialakuló – akut – derékfájás (és a következményes háti merevség) zömmel az ágyéki gerincszakasz túlterhelése, az itt található izmok, ízületi szalagok túlfeszítése, húzódás vagy rándulás miatt alakul ki. A derékfájás kezelésében elsődleges a fájdalomcsillapítás és a nyugalomba helyezés, ami segít abban, hogy ne alakuljon ki nehezen gyógyítható, hosszan tartó gyulladás a megerőltetett deréktájon.

Azonnali teendők derékfájás, derékfájdalom esetén

Az első teendő a nehéz súly emelésével, ülőmunkával, hirtelen rossz mozdulattal, balesettel túlterhelt derék nyugalomba helyezése, és ha a derékfájdalom nagyon erős, a fizikai aktivitás 1-2 napos szüneteltetése, ami elejét veheti, hogy a fájdalmas terület a további terhelés hatására begyulladjon.

Mit tehetünk még a fájdalom csökkentése érdekében?

Alvás közben érdemes a homlokot a térd felé közelítve, oldalt feküdni, magzatpózban, és a térdek közé párnát helyezni, így a fájó derék görcsös izmai ellazulhatnak. Aki csak a hátán tud aludni, az helyezzen párnát vagy feltekert törülközőt a térdei alá, ezzel a deréktájék mentesül a feszültség alól.

Hasznos lehet továbbá helyi fájdalomcsillapító/gyulladásgátló alkalmazása, mert így elkerülhető, hogy a fájdalom miatt összerándult izmokban súlyosbodjon a gyulladás, a helyi fájdalomcsillapító alkalmazásával elkerülhető továbbá a szájon át szedett készítmények emésztőrendszert (gyomrot) és szívet terhelő mellékhatása is. A helyi fájdalomcsillapítók közül a legelőnyösebb a tapasz lehet, mivel használatával folyamatos, 8-12 órán át tartó hatás biztosítható, a tapasz szerkezetéből adódóan ugyanis fokozatosan szabadul fel a hatóanyag, és jut el a fájó ízületekhez, szalagokhoz, izmokhoz.

Teendők egy-két nap, illetve két-három hét elteltével

Érdemes a fizikai aktivitást hamar, már egy-két nap elteltével fokozatosan újrakezdeni, mert a mozgás javítja a hát és a derék vérellátását, gyorsítja a sérülés gyógyulását. Két-három hét múlva el kell kezdeni a gyógytornát és az erősítést, nyújtást: a legmegfelelőbb aerob mozgásforma ilyenkor a könnyű séta, a kímélő szobabiciklizés vagy az úszás. A fizikai aktivitás során a tapasz formában alkalmazott fájdalomcsillapító további előnye is kihasználható: a hajlékony tapasz követi az ízületek mozgását, nem csúszik el, nem esik le. A felépülés ideje alatt kerülendő a kocogás, a tánc vagy a harcművészet jellegű sportok végzése.

Hogyan változik a fájdalomérzet?

A legtöbb esetben a derékfájdalom egy héten belül kifejezetten javul, és 4-6 héten belül megszűnik, az esetek egyharmadában azonban hónapokig tarthat a teljes felépülés, és az esetek ötödében egy évvel a sérülés után is tapasztalható még funkciócsökkenés.

A derékfájdalom megelőzése

A felnőttek harmada – nők és férfiak azonos arányban – panaszkodik derékfájdalomra évente. Főleg azok veszélyeztetettek, akik fizikailag nem fittek, illetve akik például a hétköznapokon inaktívak, majd a hétvégén kimerítő tevékenységbe kezdenek. A megelőzés érdekében tehát a legfontosabb teendő a rendszeres testedzés, a testsúly nagy részét hordozó hasi és háti izmok megerősítése, hajlékonyságuk fokozása, ami a helyes testtartás kialakulását is segíti. Érdemes megtanulni, hogyan biztonságos nagyobb súlyt emelni (széles terpeszben, az emelni kívánt tárgyhoz közel állva, a térdet, és nem a derekat hajlítva, a hasizmokat és a láb, comb izmait megfeszítve).

A derékfájás esélye az életkorral előrehaladva nő, védekezhetünk ellene a normál testsúly megtartásával vagy a felesleg leadásával; ülő munka esetén érdemes jó háttámlájú székben, egyenes háttal, a lábat alátámasztva ülni, óránként felállni és mozogni; érdemes leszokni a dohányzásról, mert a füst rontja az izmok, ízületek vérellátását is.

Érdemes megtanulni valamilyen stressz-csökkentő, relaxációt elősegítő módszert, mivel a fájdalom intenzitását a tudományos vizsgálatok szerint kifejezetten fokozza a stressz, továbbá a stressz ahhoz is hozzájárul, hogy a gyógyulás elhúzódjon, és a derékfájdalom krónikussá váljon.

Milyen esetekben kell derékfájással orvoshoz fordulni?

Ha a deréktáji fájdalom súlyos ütés következtében alakul ki, és vizeletürítés közben égő érzés, netán a vizeletben vér jelenik meg, esetleg a vizelet- vagy széklettartás problémássá válik, mindenképp orvoshoz kell fordulni. Érdemes felkeresni az orvost akkor is, ha láz, illetve a fájó terület vörössége, súlyos gyulladása alakul ki, továbbá ha a fájdalom a térd alá sugárzik, lefekvésre rosszabbodik, vagy csillapíthatatlanul erős. Mindenképpen orvoshoz kell fordulni, ha a csípőtájék vagy a láb érzéketlenné, gyengévé válik. Érdemes orvoshoz fordulni akkor is, ha a fájdalom oka nem nyilvánvaló vagy legalább is nehezen valószínűsíthető, illetve ha a fájdalom nagyon erős, és házi módszerekkel vagy  fájdalomcsillapítókkal nem kontrollálható.

dr. Kazai Anita



Salonpas 105 mg/31,5 mg gyógyszeres tapasz (5 db)

Salonpas 105 mg/31,5 mg gyógyszeres tapasz (5 db)

 

A Salonpas 105 mg/31,5 mg gyógyszeres tapasz vény nélkül kapható, metil-szalicilát és levomentol hatóanyagot tartalmazó gyógyszer.

Salonpas tapasz (20 db)

Salonpas tapasz (20 db)

 

A Salonpas tapasz (20 db) vény nélkül kapható, gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítmény.

Salonpas tapasz (2 db)

Salonpas tapasz (2 db)

 

A Salonpas tapasz (2 db) vény nélkül kapható, gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítmény.

A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót,
vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!

Az oldal tetejére